Експертите отговарят на шест често срещани въпроса за храната на котето и други
Ако току-що сте закупили коте (или две), вероятно сте научили всичко за грижите за котето. Искате да направите каквото можете, за да гарантирате, че вашето очарователно бебе ще прерасне в здраво възрастно коте. Правилното хранене е голяма част от уравнението на здравето. След първите четири седмици майчиното мляко коте постепенно преминава към храната и напълно се отбива на около осем седмици. Ето какво трябва да знаете, след като сте прибрали котето си у дома.
1. Как хранителните нужди на котенцата се различават от тези на възрастните котки?
Теглото на котето може да се удвои или дори утрои през първите няколко седмици от живота му. За да подкрепите този експлозивен растеж – както и високите нива на активност – вашето коте има нужда от качествена храна.
Тези високоенергийни нужди затрудняват котенцата да получават достатъчно калории за едно хранене, казва Дженифър Ларсен, доктор на медицинските науки, доктор по хранителни въпроси и асистент по клинично хранене във Ветеринарномедицинската учителска болница в Калифорнийския университет в Дейвис. „Така че повечето котенца искат да ядат поне три или четири хранения на ден“, казва тя.
Котенцата имат по-високо изискване за протеин, аминокиселини и минерали, както и за някои витамини. Например, котенцата трябва да получават около 30% от енергията си от протеин.
Поради тези причини повечето експерти препоръчват да хранете котето със специално формулирана храна до 1-годишна възраст.
Не забравяйте да осигурите изобилие от прясна вода – това е ключ за здраве за котките от всички възрасти.
2. Как мога да разбера, че избирам висококачествена храна за коте?
Минди Bough, CVT, старши директор на клиентските услуги на Средния запад на Американското дружество за предотвратяване на жестокостта към животните (ASPCA), подчертава важността на висококачествената храна за котенца. „Не препоръчвам генерични или търговски марки“, казва Bough. Купете от реномирана компания – такава, която ветеринарите препоръчват по-често, казва тя. „Изследванията установяват, че тези котешки храни осигуряват отлично здраве.“
Още по-добре потърсете това: „Пълно и балансирано хранене за котенца на базата на изпитвания за хранене на AAFCO.“ „Пълноценно и балансирано хранене“ означава, че вашето коте няма да изисква добавки с минерали или витамини. Всъщност не забравяйте, че твърде многото от „доброто нещо“ може да бъде лошо за вашето коте, което да причини тежки медицински проблеми. Използвайте добавки само ако вашият ветеринарен лекар ги препоръча.
3. От какъв вид храна се нуждае моето коте, мокра или суха?
Важно е младите котенца да имат поне малко консервирана храна, която да ядат като част от диетата си. Много малките котенца имат много малки зъби и не могат да дъвчат добре сухата храна. Без малко консервирана храна, те няма да получат достатъчно хранене, за да растат правилно. Ако храните котето си както със сухи, така и с консервирани храни, тогава два пъти на ден храненията с консерви са достатъчни. Ако ядат само консерви, трябва да се хранят четири пъти дневно.
4. Как да премина от една храна за коте на друга?
Котките често се считат за олицетворение на „придирчивия ядец“. Но не трябва да е така. Стартирайте котето си на дясната лапа.
„Ако се опитвате да преминете към нова храна , Д-р Ларсен препоръчва да не я смесвате със старата храна. „Ако котето не харесва новата храна, това може да го накара да отхвърли и от старата храна“, казва тя. Вместо това предлагайте новата храна и старите храни в отделни купи. С течение на времето предлагайте по-малки и по-малки количества от старата храна заедно с новата храна. “Малко глад ще им помогне да направят прехода – и да ги примири, поне да опитат новата храна.”
Не забравяйте, че бързите промени в храната могат да причинят стомашно разстройство или „гладни стачки“. Така че може да се наложи да направите прехода към нова храна за четири до седем дни.
5. Има ли храни, които трябва да избягвам да давам на котето?
Добре е да давате лакомства на вашето коте , стига да спазвате правилото „10% калории“, казва Ларсен. Това означава, че лакомствата трябва да съставляват по-малко от 10% от общия прием на калории на вашето коте. Но това не означава, че е добра идея да превърнете остатъците от масата си в лакомства за вашето животно. Също така, вземете предпазни мерки със следните храни:
- Суровото месо или черен дроб може да съдържа паразити и вредни бактерии.
- Суровите яйца могат да съдържат салмонела и могат да намалят усвояването на витамин от група В, което води до проблеми с кожата и козината.
- Суровата риба може да доведе до недостиг на витамин В, което да доведе до загуба на апетит, припадъци и дори смърт.
- Млякото може да причини диария при отбити котета и котки, защото те губят ензима, необходим за разграждането на млякото.
Освен това лукът, чесънът, шоколадът, кафето, чаят, стафидите или гроздето могат да бъдат токсични за котенца и котки.
Вашият коментар